Stopnice i podstopnice są układane na istniejących już schodach betonowych. Jest to najbardziej popularne rozwiązanie w Polsce.
Z perspektywy kamieniarza schody betonowe okłada się elementami z kamienia np. granitem lub marmurem. Z perspektywy stolarza takie schody okłada się drzewem. Schody kamienne na betonie to bardzo trwała monolityczna konstrukcja, która dobrze wykonana będzie służyć mieszkańcom przez dziesięciolecia. Takie schody są właściwie bezobsługowe, budujemy je raz i już nigdy nie wracamy do tematu. Czego nie można powiedzieć o schodach betonowych oklejonych płatkami ceramicznymi, z którymi przez cały okres użytkowania są problemy.
Mała uwaga z doświadczenia - w czasie projektowania i szalowania schodów z betonu trzeba wziąć pod uwagę grubość kamienia. Po przyklejeniu elementów kamiennych wymiar schodów ulegnie zmianie, schody podniosą się od 2 cm nawet do 6 cm. Bez uwzględnienia tego zjawiska przy wykonaniu schodów betonowych można mieć duże problemy na późniejszych etapach wykończenia pomieszczeń.
Ze względu na cenę, od dziesięcioleci do okładania schodów z betonu używano lastrika (taraca), a kamień naturalny na schody był rzadkością. Jednak obecnie lastriko zostało wyparte przez granit i marmur, materiały te stały się bardziej atrakcyjne właśnie ze względu na przystępną cenę.
Podsumowując
Jeżeli chcemy być zadowoleni z naszych schodów wykonanych z betonu najlepszym rozwiązaniem jest okleić je kamieniem. Będą to schody bardzo trwałe, efektowne, ale przede wszystkim bezproblemowe.