Cechą charakterystyczną schodów zabiegowych są stopnice, które na zakrętach mają kształt trapezu lub trójkąta.
Jeżeli chcemy, aby domowa klatka schodowa zajmowała mniej miejsca, wybieramy właśnie schody zabiegowe. Klasyczna, prosta klatka schodowa zabiera dużo większą powierzchnię, co może być problematyczne w przypadku domów lub mieszkań o małym metrażu. Jest to jeden z największych plusów tego rozwiązania. Dodatkowo schody te są bardzo efektowne. Wprowadzają ciekawą, niesymetryczną strukturę do pomieszczenia w przeciwieństwie do schodów klasycznych.
Gdy zdecydujemy się na takie rozwiązanie, musimy wybrać odpowiedniego fachowca, co może rodzić problemy. Już na etapie projektowania mogą powstać błędy np. trójkątne stopnice na zakrętach mogą mieć złą szerokość. Często zdarza się, że projektant źle wymierzy stopnie, w takim przypadku powstaje problem ze zbyt wąskimi stopnicami, co powoduje problem z poruszaniem się po takich schodach. Na etapie konstrukcyjnym, czyli szalowania pod beton lub spawania konstrukcji stalowej mogą powstać pomyłki z obliczeniami.
Z perspektywy kamieniarza przygotowanie i montaż schodów zabiegowych z kamienia też może być obarczony błędami. Najważniejszą kwestią jest wykonanie prawidłowych pomiarów lub szablonów dla każdego stopnia osobno. Trzeba pamiętać, że właściwie każdy stopień zabiegowy to inna figura geometryczna o innych wymiarach.
Podsumowując: schody zabiegowe są bardzo efektowne i robią duże wrażenie, szczególnie gdy są to schody kamienne. Jednak są trudne do wykonania, więc na każdym etapie potrzebny jest dobry fachowiec.